Lüks Magazin Haberleri – Lüks Magazin Dergisi

 
 
 
 
 


Berluti, Tricker’s, Allen-Edmonds, John Lobb, Ludwig Reiter ;Şıklığın Tamamlayıcısı

0
Eklenme Tarihi: February 10, 2013 MODA
AMC10 0319 Weather 1

Kaliteli bir klasik erkek ayakkabısı, sadece takım elbiseyi tamamlamakla kalmaz, aynı zamanda hem iş hem de günlük hayatınızda yeni tanıştığınız insanlarda uyandırdığınız ilk izlenimi farklı bir boyuta taşır, tarzınızı yansıtır. Birçok bayanın erkekte ilk dikkat ettikleri aksesuar olan ayakkabı, en kısa tabiriyle ‘iyi bir yatırım’dır.

İyi ayakkabı seçimi denince akla tabii ki dünyaca ünlü ‘el yapımı’ ayakkabı üreticileri geliyor. Amerika ve Avrupa merkezli tanınmış birkaç markanın dışında el yapımı ayakkabı piyasasının kalbi İngiltere’nin başkenti Londra’nın kuzeybatısında yer alan Northampton’da atıyor. East Midlands bölgesindeki bu küçük şehrin ayakkabı üretimindeki geçmişi 17. Yüzyıla kadar uzanıyor. Sanayi devrimi ve ülkedeki gelişmelerden en iyi şekilde faydalanan şehir, günümüzde klasik erkek ayakkabısı üretiminde lider konumda bulunuyor.

Sizler için bu ay dünyanın en iyi el yapımı klasik ayakkabı üreticilerinden bazılarını inceledik. Sizin favoriniz hangisi?

Berluti

 

 

 

1895 yılında ayakkabı ustası olmak için Fransa’ya gelen Alessandro Berluti tarafından kurulan Berluti, Torello Berluti, Talbinio Berluti ve günümüzde Olga Berluti’nin yönetiminde sürekli olarak büyüyen ve gelişen bir marka. Berluti ayakkabılarına kalitesini veren hafif ve karakteristik Venedik derisi. Ayakkabıların eşsiz renkleri ve parlaklığı da malzemesinin kalitesini kusursuz bir şekilde tamamlıyor. 1920’li yıllardan sonra ünü tüm dünyaya yayılmaya başlayan Berluti’nin müşterileri arasında James de Rothschild, Yul Brynner, Robert de Niro and Gerard Depardieu gibi isimler bulunuyor. Satışa sunulmadan önce 250 farklı aşamadan geçirilen Berluti ayakkabıların fiyatları 2,500 Euro’dan başlıyor.

Tricker’s

 

1829 yılında Joseph Barltrop ve eşi Claire Louise Tricker tarafından kurulan Tricker’s, İngiltere’nin en eski ayakkabı üreticilerinden biri. Kurulduğu ilk günden beri, aradan tam 5 jenerasyon geçmesine rağmen, Tricker’s dünyaca ünlü ayakkabılarını aynı özenle üretmeye devam ediyor. Kraliyet armasına da sahip olan markanın müşterileri arasında Prens Charles ve oğulları Prens William ve Prens Harry yer alıyor.

 

Ayakkabılarında buzağı derisi ve tabaklanmış meşe kabuğu gibi en kaliteli malzemeleri kullanan şirketin merkezi Northampton’da bulunuyor. Markanın ayakkabı üretimindeki geleneği hem el hem de tezgah yapımı modellerde kendini hemen belli ediyor.

Allen-Edmonds:

 


Allen-Edmonds, asıl amacı sağlam ayakkabılar üretmek olan Elbert W. Allen tarafından 1922 yılında kuruldu. Markaya ismini veren diğer ortak William Edmonds, şirkete 1930’lu yıllarda pazarlama sorumlusu olarak katıldı. Allen-Edmonds, günümüzde 80’lerde şirketi satın alarak Yönetim Kurulu Başkanı olan eski Uluslararası Satış Müdürü John Stollenwerk tarafından yönetiliyor.

Allen-Edmonds, dünyaca ünlü ayakkabılarının yanında yıpranmış ayakkabılar için de kusursuz bir satış sonrası servis hizmeti sunuyor. Allen-Edmonds tarafından üretilen herbir ayakkabı 212 farklı üretim aşamasından geçiyor.

 

John Lobb:

Müşterilerinin arasında Kral Edward, dünyaca ünlü tenor Enrico Caruso ve aktör Daniel Day Lewis gibi isimler bulunan John Lobb 1849 yılında kuruldu ve İngiltere’nin en eski ayakkabı üreticilerinden biri. Şirket, 1976 yılından beri Hermes’in bünyesinde yer alıyor. Lobb’da timsahtan yılan birçok farklı deri seçeneğinden seçiminizi yapabiliyorsunuz. En pahalı modeller ise 1,500 Dolardan başlayan fiyatları ile timsah derisi olanlar. Ayakkabıların geleneksel İngiliz tarzı tek alt dikişleri tamamen elle yapılıyor. John Lobb ayakkabılar 500-1500 dolar arası fiyatlarıyla dünya çapındaki Hermes mağazalarında satışa sunuluyor.

 

 

Ludwig Reiter:

Ludwig Reiter, kendi adını taşıyan şirketini 1885’te Viyana’da kuruldu. Kraliyet döneminde kurulan şirket, o dönemde saray muhafızları için ürettiği ayakkabılar sayesinde adını kısa sürede duyurmuş. 1919 yılında babasından devraldığı şirketi büyüten Ludwig Reiter II, Amerika ve Avrupa açıldı. 1934 yılında bir de fabrika kuran Ludwig Reiter, bayan ve erkek ayakkabılarını ‘Fox’ ve ‘Piccadilly’ adı altında markalandırdı. Kusursuz işçiliği ve kaliteli malzemesiyle dikkat çeken Ludwig Reiter, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ve takip eden yıllarda tam bir dünya markasına dönüştü. 90’lı yıllarda yaşanan marka içi revizyona giden ve erkek ayakkabıları kadar kadın ayakkabılarına da ağırlık veren Ludwig Reiter’in bayan ayakkabıları ‘Anna Reiter’ etiketi taşıyor.