Lüks Magazin Haberleri – Lüks Magazin Dergisi

 
 
 
 
 


Chanel No. 5, Jean Paul Gaultier Classique , Calvin Klein CK One , Christian Dior Fahreneit : Yılların Eskitemediği Kokular

0
Eklenme Tarihi: February 19, 2013 MODA
marilyn monroe no 5.

Yılların Eskitemediği Kokular

Parfüm, genellikle mevsime göre etsikisini, çekiciliğini kaybeden bir kozmetik ürün. Ancak bazı kokular, mevsimlere, yıllara aldırış etmeden popülerliklerini koruyor, tarz sahibi insanların her zaman gözdesi olmayı başarıyorlar. Üreticileri kadar ünlenen, dünya çapında büyük beğeni ile karşılanan bu kokular günümüzde hala üretilmeye devam ediyorlar.

Bu sayımızda sizin için, tüm zamanlarından en beğenilen parfümlerinden oluşan kısa bir liste hazırladık, keyfini çıkarın.

 

Chanel No. 5

İlk kez 1921 yılında piyasaya sürülen No. 5, hala dünyanın en çok satan parfümü. Tüm zamanların en popüler kokularından biri olarak kabul edilen ve piyasaya sürüldüğü günden beri popülaritesini koruyan No. 5, efsane yıldız Marilyn Monroe’nun kokusu olarak anılmaya başlamasıyla birlikte dünya çapında büyük bir üne kavuştu. Monroe’un, yatağa girerken No. 5’ten başka hiçbir şey giymediğini açıklaması, parfümün dünya çapında bir üne kavuşmasına büyük katkı sağladı.

Güçlü bir çiçek esansına sahip olan Chanel No. 5’in ismi, markanın kurucusu Gabrielle ‘Coco’ Chanel’in şanslı rakamı 5’ten alıyor. Dişiliğini ön plana çıkarmak isteyen bayanların 80 yılı aşkın bir süredir ilk tercihi olan bu efsane parfümün ilk şişlerinden biri New York Modern Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

Jean Paul Gaultier Classique

Çılgın tasarımcı Gaultier, kıyafetlerinde olduğu gibi, kendi adıyla piyasaya sürdüğü ilk parfümüyle de tabuları yıkmayı başardı. Gül, anason, zencefil ve portakal çiçeği gibi bitki özleri içeren ve parfüme ilgisi olan hemen herkesin bildiği ‘korseli’ şişesiyle ünlenen koku, 1993 yılında satışa sunuldu. Dünya çapında her bir dakikada 4 şişe Jean Paul Gaultier Classique satılıyor.

Jean Paul Gaultier Classique her yaz, o yazın modasını yansıtan yeni bir kıyafetle sergileniyor. Parfümün dünya çapındaki ününün yanısıra, ‘Gaultier Parfüm Gardrobu’ adı verilen bu koleksiyon da meraklıları tarafından  büyük bir heyecanla bekleniyor.

 

Calvin Klein CK One

CK One, dünyanın ilk unisex parfümü. 1994 yılında piyasaya sürülen CK One’nın Kate Moss’un katılımıyla gerçekleştirilen lansmanı, tüm zamanların en büyük parfüm lansmanı olarak görülüyor. Dönemin ‘grunge’ modasını yansıtan ve Moss’un yer aldığı siyah beyaz afişlerle tanıtılan CK One, ananas, mandalina, papaya, bergamot, kakule ve limon gibi meyve esanslarının baskın olduğu, hafif bir koku. Alberto Morillas ve Harry Fremont tarafından oluşturulan kokunun içinde hindistan cevizi menekşe, süsen kökü, yasemin, zambak, gül, sandal ağacı, kehribar, misk, sedir ve meşe yosunu gibi bitki özleri de bulunuyor.

 

Christian Dior Fahreneit

Tüm zamanların en beğenilen erkek parfümlerinden biri olan Fahreneit, orman bitkileri ve çiçek esansı içeren bir koku. Zengin sandal ağacı kokuları ve balsam ile hanımeli karışımları ile Fahreneit, kadınların karşı koyamadığı kokulardan biri. 1988 yılında piyasaya sürülen, sıcak, samimi ve ferah bir havaya sahip olan Fahreneit,  Jean-Louis Sieuzac ve Maurice Roger imzası taşıyor. Son yıllarda farklı versiyonları da üretilen Fahreneit, mistik, çekici ve olgun erkeklerin tercihi olmaya devam ediyor.