Lüks Magazin Haberleri – Lüks Magazin Dergisi

 
 
 
 
 


Dünyanın En Büyük Elmasları

0
Eklenme Tarihi: November 10, 2012 MODA
kohinoor-diamond

Tüm Zamanların En Eski Tutkusu: Elmas

Elmas… Diğer bütün değerli taşlardan farklı bir yere sahip. Çok nadir bulunması ve işlenmesi için büyük yatırımlara ihtiyaç duyulması bunu en önemli nedenlerinden. Elmasın, eşsiz güzelliği ve ışıltısıyla, bayanların en çok arzuladıkları mücevher olması ise hiç şaşırtıcı değil.

Elmas, ayrıca en önemli güç sembollerinden biri. Tarzı, zenginliği ve prestiji yansıtan bu küçük taşlar, tarih boyunca iktidar sembolü olarak da kullanıldılar. Noble and Royal Magazine olarak, dünyanın en pahalı mücevherlerinin yer aldığı küçük ama oldukça ‘değerli’ bir liste hazırladık. Keyfini çıkarın…

10. Allnatt

Fiyatı: 3 Milyon Dolar

Adını, daha önceki sahiplerinden biri olan A. E. Allnatt’tan alan 101.29 karatlık Alnatt, Amerikan Gemoloji Enstitüsü’nün yoğun gözlem ve çalışmalarının sonucunda gösterişli, şeffaf sarı rengini kazandı. Bu eşsiz taşın, ne zaman nerede bulunduğuna dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak Alnatt’ın, listemizin 5. Sırasında bulunan De Beers ile aynı madenden çıkarıldığı düşünülüyor.

9. The Moussaieff Red

Fiyatı: 7 Milyon Dolar

Bu elmas, 90’ların başında bir çiftçi tarafından nehir kıyısında bulundu. 2.78 gram ve 13.9 karatlık elmas, daha sonra Goldberg Diamond Corp tarafından satın alınmış ve ismi de Red Shield olarak değiştirildi. Elmas, şu anda dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan Moussaieff Company’nin elinde bulunuyor.

8. Heart of Eternity

Fiyatı: 16 Milyon Dolar

Kalp şeklindeki Heart of Eternity, iyi işlenmiş, mavimsi bir renge sahip. 27 karattan biraz daha ağır olan elmas, Güney Afrika’daki Premier Elmas Madeni’nden çıkarıldı. Birçok tekniş işlemden geçtikten sonra şu anki göz alıcı şeklini aldı. Karat başına yarım milyon Dolardan daha fazla olan fiyatı Herat of Eternity’nin ne kadar değerli bir elmas olduğunu açıklıyor.

7. Wittelsbach

Fiyatı: 23.4 Milyon Dolar

Listemizin yedinci sırasında Der Blaue Wittelsbacher adıyla da tanınan, 35.56 karatlık, berralık derecesi VS 2 olan mavi elmas Wittelsbach bulunuyor. Tarihi boyunca Avusturya ve Bavyera kraliyet ailelerinin koleksiyonlarında yer alan Wittelsbach, 2008 yılında Christies ‘in düzenlediği bir açık artırmada Londralı koleksiyoncu Laurence Graff tarafından tam 23.4 milyon Dolara satın alındı.

6. Steinmetz Pink

Fiyatı: 25 Milyon Dolar

Pembe rengi ve refraktif tasarımı, bu elması dünyanın en pahalı ve en çok arzulanan elmaslarından biri haline getirdi. 59 karattan biraz daha ağır olan Steinmetz Pink, kendi tarzında ve renginde dünyadaki en büyük elmaslardan biri. Kusursuz bir yapıya sahip olan bu eşsiz elmas, Güney Afrika’daki bir madenden çıkarılmış.

5. De Beers Centenary

Fiyatı:  100 Milyon Dolar

De Beers Dentenary, Amerika Gemoloji Enstitüsü tarafından D sınıfı olarak derecelendirilmiş bir elmas. Bu renksiz, içi ve dışı kusursuz bir elmasın alabileceği en yüksek derece. 273.85 karatlık Centenary, De Beer’in Premier Madeni tarafından üretilen en büyük 3. Elmas.

4. Hope

Fiyatı : 350 Milyon Dolar

45.52 karatlık Hope, Washington’daki Smithsonian Milli Tarhi Müzesi’nde sergileniyor. Kristal yapısının içindeki bo izleri nedeniyle çıplak gözle bakıldığında mavi renkte görünen elmas, ultraviyole ışık altında fosforlu kırmızı renge bürünüyor.

3. Cullinan

Fiyatı: 400 Milyon Dolar

Güney Afrika’da çıkarılan bir elmas daha. 3106 karat olarak madenden çıkarılan Cullian, daha sonra 9 parçaya bölündü. Cullian I, II, III gibi isimlerle adlandırılan elmaslar Güney Afrika başta olmak üzere, dünyanın çeşitli ülkelerinde sergileniyor.

2 . Sancy

Fiyat: -

Listemizin ikinci sırasında soluk sarı renkli, armut kesim elmas Sancy bulunuyor. 55.23 karatlık elmasın 1400’lü yıllarda Hindistan’ın Golkonda şehrinde çıkarıldığı sanılıyor. Tarih boyunca Hindistan krallarının koleksiyonlarının en değerli parçalarından biri olan Sancy, simetrik yüzlere sahip en büyük elmaslardan biri. 600 yıllık geçmişi ve dünya çapındaki ünü Sancy’nin dünyanın en pahalı elmaslarından biri olmasını sağlayan nedenlerden.

  1. Kohinoor

Fiyatı: -

Listenin zirvesinde Acemce’de ‘ Dağın Işığı’ anlamına gelen adıyla Kohinoor bulunuyor. Bir zamanlar dünyanın en büyük elması olarak bilinen 105 karatlık elmas, şu anda dünyanın en değerli elması olarak görülüyor. 1300’lü yıllarda Hindistan’ın Golkonda şehride çıkarıldığı düşünülen Sancy, yüzyıllar boyunca birçok kral ve hükümdarın elinde bulundu. Bu elmasa sahip olan hükümdarın, dünyaya da hükmedeceğine inanılması, elmasın savaş alanlarına çıkarılmasına ve sık sık el değiştirmesine neden oldu. İngiltere’nin Doğu Hindistan’ı işgal etmesiyle İngiliz Kraliyet Ailesi’nin koleksiyonuna katılan Sancy, halen Kraliyet Ailesi’nin elinde bulunuyor.