Lüks Magazin Haberleri – Lüks Magazin Dergisi

 
 
 
 
 


Eclipse Yacht, Platinum 525, ‘A’ Superyacht, Pelorus Yacht, Rising Sun, Dilbari Yacht, Al Salamah, Lady Moura, pahalı yatlar : Yüzer gezer malikaneler!..

0
Eklenme Tarihi: March 5, 2013 TUTKU
al-said

Yüzer gezer malikaneler!..

 

En az 200 milyon dolar yatırmak gerek böylesi bir keyfi tatmak için… Ardından her sefer için bir servet daha harcamak gerek.. Haftalık seyahat masrafı bazı durumlarda 2 milyon doları bulabiliyor. Süper lüks megayatlar, bu bedeli ödemeye değer tasarımları, teknolojileri ve konforlarıyla denizler üzerinde gezinen birer malikane…

 

Her ne kadar farklı tatil planları yapıp yeni, egzotik yerler arasak da, deniz bir yandan hâlâ kabuğuna çekilip doğayı dinlemek, biraz eğlenip yaşadığının farkına varabilmek isteyenler için en özel yerlerden biri, öte yandan ise ufuğun ötesine yolculukların tek adresi… Dünyanın en çok tercih edilen kaçış noktalarına hakim olmak uğruna denize para saçan, kıyasıya rekabet eden milyarderlerin oyuncakları ise özel lüks megayatlar. Her biri en sofistike malikaneyi aratmayacak denli lüks ve konforlu bu megayatlar, dünyanın en zengi isimlerine ait…Paha biçilemez güzelliklerinin ve ‘aslında biçilebilirmiş’ dedirten fiyatlarının sebebi olan ayrıntılar, işte bu listede.

 

Eclipse Yacht

Sahibi: Roman Abramoviç, Rusya

Fiyatı: 485 Milyon Dolar

 

Petrol kralı ve aynı zamanda ünlü İngiliz futbol kulübü Chelsea’nin patronu Roman Abramoviç, 163.5 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük özel yatının sahibi. Bu eşsiz yat aynı zamanda inşasına en fazla para ödenmiş yat rekorunu da elinde tutuyor. Haftalık seyahat masrafı 2 milyon dolar olan bu süper lüks yatın içinde 20 adet su jeti, sinema, kütüphane, yüzme havuzu, bir özel bahçe ve daha birçok özellik bulunuyor. Yatın en üst güvertesindeki 465 metrekarelik süiti de en az yatın kendisi kadar ünlü. Ayrıca Abramovic’in güvenlik takıntısı nedeniyle, yatın tamamı kurşun geçirmez ve bombaya dayanıklı zırh ile kaplı ve saldırı anında gemiyi terk etmek için beş farklı çıkış mevcut.

 

Platinum 525

Sahibi: Şeyh Muhammed bin-Raşid el-Maktum, Dubai

Fiyatı: 300+ milyon dolar

 

Bundan çok önce, 2005 yılında, Platinum 525 zamanının en büyük süper yatıydı, fakat günümüzde bu unvanını Rus milyarder Roman Abramoviç’in sahibi olduğu Eclipse’e kaptırmış durumda. Prens Jefri Bolkiah tarafından 1996 yılında yaptırılan bu yat, daha sonra Dubai Kralı Şeyh Muhammed bin-Raşid el-Maktum tarafından satın alındı. Adından anlaşılacağı gibi yat 525 fit (162 metre) uzunluğunda. Platinum 525’te gözlem odalarıyla donatılmış özel helikopter pisti, lüks yolcu süitleri gibi özel yatlar için ‘olmazsa olmaz’ gibi görülen özellikler mevcut. Tekne ayrıca içinde bir squash kordu, yüzme havuzu ve özel spa barındırıyor. Yatı hareket ettirmek için gerekli güç, toplamda 9,000 beygir gücündeki dört ayrı dizel motoru ile sağlanıyor.

 

‘A’ Superyacht

Sahibi: Andrey Melniçenko, Rusya

Fiyatı: 323 milyon dolar

 

119 metre uzunluğundaki bu su devinin sahibi Rus milyarder Andrey Melniçenko. Yatın kendisi gibi özel olan ismi, Rus milyarderin eşi Aleksandra’dan geliyor. Ayrıca teknenin üst güvertesinde Aleksandra’nın çılgın güneşlenme maceraları için yapılmış, 24.3 metre uzunluğunda özel bir alan var! Bunun dışında, Bay Melniçenko özel helikopteriyle yata konmak isterse ya da resmi görevleri için tekneden anakaraya uçması gerekirse diye bir helikopter pisti bulunmakta. Özel merdiven ve asansör gibi tasarım aksesuarların dışında, yatın kral süiti ve tuvaletlerinin zemini mermer kaplı. Teknenin kendine has şeklinin sebebi ise daha da ilginç; gerektiğinde karşısına çıkan buzulları delip geçebilmesi!

 

 

Pelorus Yacht

Sahibi: Roman Abramoviç, Rusya

Fiyatı: 300 milyon dolar

 

Yunanca’da ‘muazzam’ anlamına gelen ‘pelorus’, Roman Abramoviç’in favori yatlarından biri olan 115 metrelik bu görkemli aracı yeteri kadar iyi tanımlıyor. 2003 yılında ünlü Alman tersanesi Lurssen Yard tarafından inşa edilen yatın iç tasarımı, bu işin uzmanı olan Tim Heywood imzası taşıyor. Abramoviç’in bir Arap şeyhinden satın aldığı yat, 2007 yılında, doğal olarak, Rus milyarderin istediği şekilde boyanmış ve değiştirilmiş. İki adet Wartsila marka motoru olan yat 5.500 beygir gücünde. Pelorus’un maksimum hızı saatte 20 deniz mili, ancak en uygun seyahat performansında saatte 16 deniz miliyle mola vermeksizin 6.000 deniz mili gidebiliyor. Yatın içinde jet skiler, helikopter pisti, yüzme havuzları, konferans salonları ve 18 konukla 40 kişilik gemi mürettebatına yetecek oda bulunuyor.

 

Rising Sun

Sahibi: David Geffen, ABD

Fiyatı: 200+ milyon dolar

 

Oracle yazılım şirketinin CEO’su Larry Ellison tarafından yaptırılan bu lüks yatın şu anki sahibi David Geffen. Dünyanın en büyük 10 özel yatından biri olan Rising Sun, 138 metre uzunluğunda. Toplamda 50,000 beygir gücündeki dört adet MTU motor, tekneyi saatte 28 deniz mili hıza kadar çıkarıyor. 82 lüks odası bulunan bu beş katlı devasa teknede, spor salonu, sauna, spa, geniş bir şarap mahzeni, ultra lüks bir yatak odası, dev ekranlı bir sinema salonu ve ihtiyaç olduğunda helikopter pistine dönüşen bir basketbol sahası bulunuyor. Teknenin yaşam alanı toplam 8,000 metrekare.

 

Dilbari Yacht

Sahibi: Alişer Usmanov, Rusya

Fiyatı: 256 milyon dolar

 

Rus iş adamı Alişer Usmanov, bu aracını genellikle şahsi adalarını ziyaret etmek için kullanıyor. 110 metre uzunluğundaki yatın ağırlığı ise 4,100 ton. Saatte 21 deniz mili hıza ulaşabilen yatın en verimli hızı saatte 18,4 deniz mili. Alman tersanesi Lurssen tarafından inşa edilen Dilbari, Tim Heywood tarafından tasarlanmış ve iç dekorasyonu Alberto Pinto tarafından tamamlanmış. Dilbari, özel helikopter pisti ve yüzme havuzunun haricinde daha birçok lüksü içinde barındırıyor.

 

Al Salamah

Sahibi: Sultan bin Abdül Aziz, Suudi Arabistan

Fiyatı: 200 milyon dolar

 

Suudi Arabistan’ın eski savunma bakanı ve şu anki kralı olan Sultan bin Abdül Aziz’in sahip olduğu yat, alışılmışın dışındaki tasarımıyla ünlü. Direk, yelken ve halat sistemi bulunmayan bu yat diğerlerinden çok farklı. Eşi benzeri olmayan bu yat, Alman gemi üreticisi HDW tarafından tasarlanmış. MTU marka ikiz motorun yarattığı 8.717 beygirlik güç, 139.3 metrelik bu tekneyi saatte 21.5 deniz mili hıza ulaştırabiliyor. Teknenin alanı o kadar büyük ki hem içinde 36 yolcuyu ağırlayabiliyor hem de konukların kütüphane, sinema, iş merkezi, güzellik salonu, spa ve spor salonu gibi konforlardan yararlanmasını sağlayan 96 kişilik tekne mürettebatını barındırıyor. Yatta ayrıca, herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşılması durumunda kullanılmak üzere tam teçhizatlı bir hastane bulunuyor.

 

Lady Moura

Sahibi: Dr. Naser el Raşid, Suudi Arabistan

Fiyatı: 200 milyon dolar

 

105 metre uzunluğundaki bu lüks yatın sahibi, Suudi kraliyet ailesine yakın bağlarıyla tanınan zengin iş adamı Dr. Naser el Raşid. 24 ayar altınla kaplı ‘Lady Moura’ yazısı dışarıdan baktığınızda tekneyi kolayca ayırt etmenizi sağlıyor. Blohm & Voss firması tarafından tasarlanan teknenin iç dekorasyonu Luigi Strugio’ya ait. Ana pervanesi iki motordan oluşuyor ve 6.700 beygir gücü ile saatte 20 deniz mili hızla seyahat edebiliyor. Yatta ayrıca, su sporları ve gezintiler için kullanılmak üzere 16 metre uzunluğunda iki tekne ve bir helikopter bulunuyor.