Lüks Magazin Haberleri – Lüks Magazin Dergisi

 
 
 
 
 


Güney Afrika, Hareketin Hiç Bitmediği Topraklar…

0
Eklenme Tarihi: September 6, 2012 GEZGIN
c-001-10kaka

Safari ile çok güzel bir doğada vahşi yaşamı yakından görebilme, eğlence, nefis yemekler, dünyanın en lezzetli şarapları arasına girmeyi başarabilmiş enfes şaraplar, dinlence, bol ve ilginç aktiviteler… Güney Afrika seyahati, kesinlikle bir yerde 3-5 gün kalınarak yapılacak bir gezi değil. Her gün hareket, her gün değişik yerler, insanlar, aktiviteler ile bol aksiyon dolu bir gezi…

 Boulders Plajı’nda, sevimli penguenlerle birlikte olmak, hatta isterseniz beraber yüzmek, Seal Island, yani Fok Adası’nda fok balıklarını seyretmek, 1860 metre yüksekliğinde, üzerinde 1470 çeşit bitki bulunduran, muhteşem güzellikteki Cape Town manzarası ile Masa Dağı, Hint Okyanusu ile Atlas Okyanusu’nun birleştiği, dünyanın dibi olarak tabir edilen Ümit Burnu, sonradan inşa edilerek dünyanın en güzel turizm komplekslerinden biri olan ve özerk bir bölge olan kayıp şehir SunCity… Avrupa’nın ve Amerika’nın en güzel sahil şehirlerini kıskandıracak kadar güzel  Afrika’nın Avrupa’sı Cape Town şehri…

Güney Afrika, altın, elmas, platin gibi çok değerli madenlerin bolca bulunduğu bu kara kıtanın en nadide parçası…

Afrika, 52 ülkeden oluşan, dünyanın en eski ve en büyük kara parçası. G.Afrika da kıtanın en güneyinde, 50 milyon kadar nüfusa sahip bir ülke. Nüfusun % 76’sı siyah, %26’sı beyaz. Beyaz nüfus Cape Town’da yoğunlukta. Bu ilginç ülkenin 3 başkenti var; Pretoria (yürütme), Blomfontein (yargı) ve Cape Town (yasama).

Ülkede yaşayan insanların dörtte birine yakınının aids olduğu söyleniyor resmi rakamlarca. Ülke, uzun bir süre ırkçı bir politika ile yönetilmiş. Yıllarca siyah Afrikalılar’a seçme hakkı tanınmamış, siyahi vatandaşşar okullara kabul edilmemişler, spor müsabakalarına alınmamışlar, sürekli olarak ezilmişler. Bu durum, efsane lider Nelson Mandela,  1990 yılında, 27 yıllık hapis cezasını tamamlayıp özgürlüğünü kazanıncaya kadar devam etmiş. Mandela’nın 1994 yılında katıldığı ilk seçimleri kazanıp devlet başkanı seçilmesinden sonra Güney Afrika gelişmeye başlamış.

Ülkede futbol pek sevilmiyor. Rugby ve kriket futbolun yerini almış durumda, bu iki spor Güney Afrikalılar tarafından tutkuyla takip ediliyor.

 Güney Afrika, tam 11 resmi dile sahip. İngilizce ve Afrikaanca bunların en yaygın olanları. Ülkede yaşayan hemen her kabilenin kendi dilleri bulunuyor, farklı bölgelerdeki yerli hakla anlaşmak gerçekten çok zor.

Ülkenin en önemli şehirlerinden biri Johannesburg. İlk altın madeninin bulunduğu yer olarak bilinyor. 150 yıl öncesine kadar bişey yokken, altının bulunması ile gelişmiş bir şehir. Halen de çok kozmopolit bir yer, ancak ciddi güvenlik sorunları yaşanıyor. Güvenlik, özel güvenlik şirketleri sayesinde sağlanıyor. İnsan hayatı çok önemli değil, şehirde yaklaşık 4 milyon kişi teneke mahallelerde ve evlerde çok zor şartlarda yaşıyor. Mandela’nın evi de Johannesburg’da bulunyor. Burası, para kazanmanın kolay, hayat şartlarının acımasız oluğu bir şehir. Johannesburg’un en ilginç özelliklerinden biri de Mercedes’in direksiyonu sağda bulunan bütün otomobillerinin bu şehirde üretilmesi.

Sun City, daha önce de belirttiğimiz gibi, özerk bir bölge olarak inşa edilmiş. Daha önce doğal bir afetle yerle bir olmuş bir şehir. ‘Yitik Şehir’ olarak da  anılıyor. Casinoları ve eğlence hayatı ile meşhur. Ülkenin dört bir yanından insanlar sadece kumar oynamak için bu şehire geliyorlar. Kumarın yasal olarak serbest olduğu Sun City, Güney Afrika’nın Las Vegas’ı konumunda.

Güney Afrika’nın 3 başkentinden biri olan Cape Town,  dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Masa Dağı, dünyanın yeni 7 harikası arasında. 1488 yılında ilk olarak zamanının ünlü kaşifi Diaz buraya ayak basmış ama daha öteye gitmeden geri dönmüş. 1497 de ise Vasco de Gama buraya gelmiş, devam ederek Hindistan’a kadar uzanmış. Cape Town’da bulunan hammadeler, Avrupa’nın zenginleşmesinde büyük rol oynamış. 1984-85 yıılarında Antartika’dan yolunu şaşırıp  gelen bir çift penguenin Boulders plajında üremesiyle Cape Town’de dünyanın en ilginç penguen popülasyonlarından biri oluşmuş. Güney Afrika penguenleri, Seal Island’da yaşayan sevimli foklar ve deniz aslanları, her yıl milyonlarca turisti bölgeye çekiyor.

Masa Dağı, 1860 metre yüksekliğinde ve üzerinde yaklaşık 1470 çeşit bitki bulunuyor. Bunların %70’i endemik, yani sadece bu bölgede yetişiyorlar. Şarap üretimi de çok gelişmiş bir sektör. Güneş, rüzgar ve toprağın üzüm üretimi için son derece elverişli olması, birçok Alman,Fransız ve Hollandalı şarap imalatçısını ülkeye çekmiş. Fiyatlar da oldukça cazip.

Güney Afrika, tıp alanında çok gelişmiş bir ülke. Dünyanın ilk açık kalp ameliyatını, 1960 yılında Christian Bernard Cape Town’da yapmış. Günümüzde de sağlık sektörü sürekli gelişmekte.

Kendine has birçok özelliği olan bu sıradışı ülke, seyahat etmeyi sevenler için ideal bir seçenek. Zengin mutfağı, vahşi yaşamla iç içe yaşam alanları, farklı kütürü ve çekici tarihi mirasıyla Güney Afrika, kendisini keşfetmeniz için sizleri bekliyor…