Lüks Magazin Haberleri – Lüks Magazin Dergisi

 
 
 
 
 


Hermès, Gerçek Bir Arzu Nesnesi

0
Eklenme Tarihi: January 11, 2013 MODA
hermes bag Haut a Courroie Helium

Thierry Hermès’in Fransa’da 1837 yılında koşum takımı eyer üreticisi olarak kurduğu Hermès markası, bugün bir moda efsanesi. Logosundaki ve desenlerde göze çarpan at ve at arabasıyla lüksün tarihine vurgu yapan marka aynı zamanda dünyanın hiç şüphesiz en ünlü çanta markası olan Hermes uğruna aylarca beklenen, özel sipariş üzerine üretilen ve çok yüksek rakamlar ödenerek satın alınan ikonik modelleri yıllardır kadınların hayallerini süslemeye devam ediyor. Almak isteyenler, alamayanlar, sıraya girenler, bekleyenler, büyük uğraşlar sonucu elde edilen mutluluk anlamına gelen Hermes’ler nesilden nesile arzu nesnesi olmaya devam ediyor.

Paris Hilton, Sarah Jessica Parker, Madonna, Kate Moss, Eva Longoria ve Victoria Beckham Hermes çantalarıyla sıkça objektiflere yakalanan Hollywood ünlülerinden sadece birkaçı. Markanın en çok satılan üç modeli ise Constance, Birkin ve Kelly ise birer statü sembolü.

Oscar ödüllü ünlü oyuncu Monaco Prensesi Grace Kelly ‘den ilham alınarak tasarlanmış olan Hermes Kelly Bag, özellikle ünlü yıldızın o dönem hamileliğini gizlemek için karnını kendine ithafen üretilen çantayla kapatmasıyla tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Bugün de markanın en popüler modellerinden biri olan Kelly Bag sahibi olmak demek asalet, lüks ve stilin sembolü Grace Kelly ile özdeşleşmek demek.

Çantanın tasarımcısının ismini taşıyan Hermes Constance tıpkı Kelly ve Birkin modelleri gibi el yapımı. Özel devekuşu derisinden üreten H şeklinde tokasıyla büyük ilgi görmeye devam eden ve fiyatı 20.000 dolardan başlayan Constance’a sahip olmak için bir buçuk yıl kadar sıra beklemek gerekiyor. 1960′ lı yıllarda ABD’nin efsanevi first ladysi Jaqueline Kennedy ‘ nin kullanmasıyla popülaritesini artıran Constance 1970′ li yıllarda altın çağını yaşadı. Günümüzde ise muhteşem bir dönüş yapan Constance markanın unutulmaz modellerinden biri olarak yerini koruyor.

Fakat Hermes deyince modasını asla kaybetmeyen ve ilk akla gelen her zaman Birkin modelidir. Hermes Birkin’in kendine has ilginç bir hikayesi var.

1984 yılında aktris sanatçı Jane Birkin’in çıktığı bir uçak yolculuğunda, yanındaki koltuğa Hermes’in CEO’su Jean-Louis Dumas oturur. Birkin, Hermes Kelly çantasını karıştırırken, Dumas kendisine mükemmel bir kadın çantasının nasıl olması gerektiğini sorar. Ünlü aktris, elindeki çantanın günlük kullanım için pratik olmadığından yakınır ve hayalindeki çanta olarak Birkin modelini tarif eder.

Birkin modeli, ünlü yıldızın istediği özelliklerle aynı yıl tasarlanıp, satışa sunulur. Hermes çantalar rasında en popüler olan modeli Birkin’den satın alabilmek için listeye adını yazdıran tutkunları, iki yıla kadar uzayabilen bir sıra beklemek zorunda.

Çanta tutkunları için özel olarak hazırlanmış bir  Hermes rehberi bile var. Bu rehberde sahte ile gerçek Hermes’in nasıl ayırt edileceği anlatılıyor. Bu rehbere göre Bir Hermes Birkin’in ortalama fiyatı on bin dolar yani bin dolara herhangi bir Birkin almak imkansız. Hermes’in hiçbir çantasında etiket bulunmaz.  Ayrıca orijinal Hermes’in kendine ait bir kilit ve anahtarı mevcut. Altında Hermes yazan bu kilit ve anahtarı, kilidin numarasıyla eşleşiyor ve kilitlerin açılma noktasının altında iki adet çukur bulunuyor. Son olarak çantaların hiçbirinde metal bir plaka veya etiket bulunmuyor. Orijinal Hermes çantalarda markanın logosu deri üzerine kabartma şeklinde işleniyor. Sahtesinin yanı sıra ikinci el piyasası da bulunan bu ikonik çantaların ikinci elleri beş ila altı bin dolardan başlayan fiyatlarla alıcı buluyor.

Peki Hermes’i böylesine tutkuyla sahip olunmak istenen bir arzu nesnesi yapan nedir?

Bu sorunun cevabı markanın 175 yıllık tarihi boyunca asla taviz vermediği malzeme ve işçilik kalitesinin yanı sıra vaat ettiği prestij. Bir Hermes sahibi olmak için sadece ücretini ödemek yetmiyor. Sipariş verip talebe göre yıllar süren bekleme listesine isim yazdırmak gerekiyor.

Giyim ve aksesuar dışında, bugün ev tekstili, mobilya, mücevher gibi toplam 14 koleksiyonu bulunan Hermes’in eşarpları da markanın en prestijli ürünlerinden biri. Hermes denildiğinde her ne kadar akla deri gelse de markanın kullandığı ipek ürünler de en az deri kadar özel. Her birinin üretimi iki yıl süren 90 cm’lik eşarplar için 250 adet ipek böceği tırtıllarının ördüğü kozadan çıkan iplikler Brezilya’da eğriliyor. Elliden fazla sanatçının dahil olduğu tasarım sürecinde gelecek sezonun koleksiyonlarında kullanılacak tema belirleniyor ve yeni sezonda üretilecek 10 eşarp için desen çalışması yapılıyor.  Hermes’in ipek eşarplarındaki benzersiz doku ve yumuşaklık hissi ise buhar banyolarında sağlanıyor. En ufak bir defoya karşın teker teker kontrol elden eşarpların son olarak kenarlarına elde bordür yapılıyor. Geçmişte Audrey Hepburn, Jackie Kennedy, Grace Kelly gibi stil ikonlarının vazgeçilmezi olan Hermes eşarplar bugün de stil tutkunlarının gardroblarının baş tacı.

Markanın ayakkabı ve mücevher tasarım direktörü Pierre Hardy Hermes’in turuncu kutusunun mutluluk sembolü olduğunu belirtiyor. Lüks tüketim sektöründeki rakiplerinin büyük grupların çatısı altına sığınma politikalarının aksine hala aile şirketi olarak yönetilen Hermes, yüksek borçları nedeniyle ipotek altına dahi girse de satın alınmadan ayakta kalmayı başaran sayılı markadan