Lüks Magazin Haberleri – Lüks Magazin Dergisi

 
 
 
 
 


Koenigsegg – Genç Bir Tasarımcının Çılgın Rüyası

0
Eklenme Tarihi: September 13, 2012 TASARIM
koenigsegg-ccxr 1

Genç girişimci ve tasarımcı Christian von Koenigsegg’in işine olan inancı ve ‘her şeyin en iyisini kullan’ olarak açıkladığı çalışma prensibiyle, sadece 50 kişilik uzman kadroya sahip bu sıradışı firma İsveç’ten dünya süper otomobil piyasasına açılan farklı bir dünya.

Koenigseggler, oldukça kısa bir sürede süper otomobil pazarında iyi özel bir yer edinmiş mükemmel tasarımlar. Bu muhteşem otomobiller, hayranları tarafından arzu edilen pek çok özelliklerinden ikisi olan ses ve sürati ile beraber, hayranları tarafından mevcut en taze sürüş tecrübelerinden biri olarak görülmekte ve beğenilmekte. Şirket, Koenigsegg CC Concept’in Cannes Film Festivali’nde ilk defa görüldüğü 1997 yılından itibaren süper otomobil üretimine başladı. Otomobil, müşterilerin hayallerindeki her bir detayı hem mekanik hem de estetik olarak karşılayacak şekilde Christian von Koenigsegg’in rüyalarından yola çıkarak ortaya çıkarılıyor.

İlk konsept 1997 yılında ortaya çıkmış olsa da, şirket 1994’ten beri adım adım gelişmekte idi. İlk üretilen hazır arabanın müşterinin kullanımına geçişi daha sonraki 3 sene sonunda gerçekleşti. Bu zaman zarfında, araba neredeyse komple tamamlanmışken Paris Motorshow 2000’de boy gösterdi. Bu, Formula 1’in yüksek teknolojisinden yola çıkılarak geliştirilen ve otomobili daha hafif ve yol tutuşunu daha kolay hale getiren karbon fiber monokok şasi kullanılan sadece binek otomobiliydi. Teslim edilen ilk örnek Cenevre Motorshow 2002’de teslimatı gerçekleştirilen, o sene içerisinde üretilecek 4 araçtan biri olan kırmızı bir CC8S’ti.

Koenigsegg’in en dikkat çekici özelliği, otomobillerin potansiyel müşterileri için yarış pistinde bir test sürüşü sağlıyor ve müşteriler satın almaya karar verdiklerinde tam kapsamlı müşteri desteği sunuyor olması.

2002 model CC8S, 2002 model CC’den, bir önceki modelde kümeler halinde olan fakat daha sonra tek ünite haline getirilen farlar açısından farklılık göstermekte, arka kanatlar da opsiyonel ekstra olarak kaldırılmış. Arabanın pahalılığı ( Vergiler hariç 350,000 Dolar ) bu makinenin ayrıcalığını ve eşsizliğini yansıtmakta. Bu kusursuz yol canavarı, 655 beygir gücü üreten Süperşarjlı V8’e sahiptir. Ağırlığına oranla ürettiği bu muazzam kuvvet, saatte 386 km sürat ve 0’dan 100’e sadece 3.4 saniyede çıkabilme kabiliyetiyle bu arabanın dünyanın en hızlı arabalarından biri olmasını sağlıyor. Ferrari F50’deki gibi, sahibinin otomobili hem yazın hem de kışın kullanabilmesini sağlayan, açılır kapanır tavana sahip. Formula 1’den geliştirilmiş, şimdiye kadarki en kuvvetli 6 vitese sahip ve yağlama için içeriden bir yağ pompasıyla birleştirilmiş olmasıyla ünlü şanzımanı sayesinde güvenilirliği de muhteşem.

Proje oluşumunun onuncu yıl dönümünün şerefine, Koenigsegg, önceki nesillere göre daha sert bir süper araba olan özel üretim CCR’ı piyasaya sürdü. Bu araba daha sonra Bugatti Veyron tarafından geçilmeden önce, McLaren F1’in uzun zamandır kırılamayan rekorunu kırarak kısa bir süreliğine dünyanın en hızlı arabası oldu. Ulaştığı sürat, unvanı elinde bulunduran McLaren XP5 (daha sonra F1 olacak olan) prototipinden almak için gayet yeterli olacak şekilde, saatte 241.1 mildi (388km/s). Bunu başarmak için, yeni araçta gücün 806 beygir gücüne çıkmasını sağlayan, Lysholm tarafından üretilen farklı bir supercharger ve titanyum egzoz kullanıldı. Ancak Lysholm ünitesi üretilen arabalarda kullanılmadı çünkü bunu arka motor bölmesine sığdırmak çok zordu. Bunun yerine aynı güce ulaşmayı sağlayan fakat dakikadaki devir sayısını 5700’den 5400’e düşüren Rotrex ünitesi kullanıldı. Dışarıdan bakıldığında CCR, CC8S’e benzemekte, fakat yan tarafındaki yeni havalandırma tertibatı, farlarındaki ince düzenleme, yeniden düzenlenmiş arka kısım, daha geniş frenler ve aerodinamiği geliştirmek için yeni bir front splitter gibi özelliklere sahip.

2006’da CCR’ın yerini Birleşik Devletler pazarının dikkatini çekmek amacıyla modernize edilen CCX aldı. Sonuç olarak, otombil daha az ekstrem ve genelde daha geniş şekliyle beraber daha kibar bir hal aldı. Otomobil, Birleşik Devletler’in katı güvenlik yönetmeliğinin gerektirdiklerini karşıladı ve sonuç olarak ilk model Birleşik Devletler’de satışa sunuldu. Bu araba, Top Gear test pistinde en hızlı tur zamanını yaparak rekor kırma geleneğini devam ettirdi. Otomobilin tasarımınınkusursuz olduğu düşünülüyordu, ancak ünlü test sürücüsü Stig orijinal araba ile kaza yapılınca, şirket daha fazla bastırma kuvvetinin gerekli olduğuna karar verdi. Güvenlik için hazırlanmış Birleşik Devletler yönetmeliklerine bağlı olarak arabanın ön tamponu değiştirildi ve yönetmelikle uyum açısından gövde daha da uzatıldı.

Geliştirme sürecinde, sürekli olarak ortaya çıkan bir problem de düşük oktan Birleşik Devletler yakıtı kullanılarak arabanın kuvvetinin muhafaza edilmesi için gereken değişikliklerdi. Bu problemin üstesinden, Koenigsegg’in kendisi tarafından gelindi ve buna bağlı olarak artık motor önceleri olduğu gibi Ford kaynaklı enerji kaynağına benzemiyordu. Azami hız henüz test edilmedi ancak şu anda azami hızın saatte 394 kilometrede fazla olduğu tahmin ediliyor. Otomobil, ilk kes 2006 Cenevre Motorshow’da sergilendi ve o yılın sonlarına doğru teslimatları başladı. Aynı yıl içerisinde seçenekler listesine ek olarak karbon fiber frenler ilave edildi.

İsveçli üreticiye ait son otomobil 2007’de üretilen özel üretim CCXR. Bu sürüm şimdiye kadarki en ekstrem olanı, ayrıca potansiyel müşteriler için daha çevre dostu görünmek için bir “eko” burguya sahip. Otomobil, bitkilerden üretilen birinci kalite bio-yakıt kullanarak 1018 beygir gücü üretiyor. Bu, şimdiye kadar buna benzer hiçbir şey sunmamış olan rakipleri ile kendisi arasına belirgin bir sınır koyuyor. Bu güç arabanın 0’dan 100’e 2.9 saniyede çıkmasını ve azami sürat olarak, muhtemelen Bugatti Veyron’dan da fazla olan, saatte 402 kilometreden de yukarı çıkmasını sağlıyor.

Bu araba, diğer rakiplerinden farklı olarak, bir başarısızlık durumunda şirketin arabanın nasıl düzeltileceği hakkında bilgi sahibi oldukları anlamına gelecek şekilde tamamen kurum içinde, Koenigsegg mühendisleri tarafından geliştirilmiş. Özel üretim CCXR kit, arabanın hem dışarıdan hem de içeriden görünüşünü geliştiriyor. Yeni arka kanat, açık farlar, renk-kodlu karbon fiber ve yeni süet koltuklar gibi detaylı değişiklikler oldukça dikkat çekici. Bu muhteşem otomobiller tam 1,500,000 Euro değerinde.

Koenigsegg, son olarak 2013 yılında Agera R adlı yeni bir modelle süper otomobil tutkunlarının karşısında çıkmayı planlıyor. Şirketin mükemmellik arayışının sonucu olarak ortaya çıkan bu muhteşem tasarım 440 km/s maksimum hızı ve sınıfının en geniş bagaj kapasitesine sahip  120 litrelik bagajıyla performans ve işlevselliği bünyesinde birleştiriyor.