Lüks Magazin Haberleri – Lüks Magazin Dergisi

 
 
 
 
 


Leonardo da Vinci : Dalış Kıyafeti

0
Eklenme Tarihi: January 14, 2013 TARIH
Leonardo_da_Vinci_Notebooks

15. yüzyılın sonlarına doğru Venedik’te yaşadığı süre içerisinde Da Vinci, istilacı gemileri püskürtmek için inanılması güç bir fikir geliştirdi: Askerleri dalış kıyafetleriyle beraber limanın altına gönderin ve düşman teknelerinde delikler açsınlar! Evet, şimdi belki de o kadar inanılması güç gelmiyor. Günümüzde dalgıç kıyafetiyle giyip sualtı sabotajı gerçekleştiren balıkadamlar oldukça yaygın, ancak Da Vinci’nin zamanında böyle bir fikir kulağa çok çılgınca gelmiş olmalı.

Da Vinci’nin dalgıçları, su yüzeyinde içi hava dolu bir hücreye bağlı soluk alma hortumları taşıyacak, sualtında görmelerine yardımcı olacak cam gözlüklerle beraber maske takacaklardı. Konseptin başka bir versiyonunda da dalgıçlar havayla dolu olan şarap torbalarından nefes alacaklardı. Her iki versiyonda da adamlar idrar ihtiyaçlarını gidermek için şişeler taşıyacak ve suyun altında süresiz olarak kalabileceklerdi. Da Vinci’nin tasarımı sadece uygulanabilir değildi, pratikti!

Bu dalış kostümleri, istilacılar Venedik donanması tarafından sualtı sabotajı gerekli hale gelmeden önce geri püskürtülmemiş olsaydı gerçekten yapılmış olabilirdi. Tarih, sizce de çok ince bir çizginin üzerinde ilerlemiyor mu?