Lüks Magazin Haberleri – Lüks Magazin Dergisi

 
 
 
 
 


Leonardo da Vinci : Kendi Kendine İlerleyen Araba

0
Eklenme Tarihi: January 14, 2013 TARIH
leonardo-da-vinci-machines-crossbow-car1

Da Vinci’nin kendi kendine ilerleyen arabası, tarihin ilk arabası olarak görülebilir. Aslında bir sürücüye sahip olmamasına da bağlı olarak, tarihin ilk robot arabası olarak da…

Da Vinci’nin, bu arabayla ilgili not defterlerine döktüğü çizimler tam olarak içerideki mekanizmayı yansıtmıyor ve günümüzdeki mühendisler bu arabanın ilerlemesini sağlayan şeyin ne olduğunu tahmin etmek zorundalar. En iyi tahmin, bir saatte olduğu gibi yayla çalışan bir mekanizmanın kullanılıyor olma ihtimali. “Ana yaylar” davul şeklindeki gövdenin içinde bulunuyor ve el ile sarılabiliyordu. Yaylar gevşediğinde, araba kurmalı bir oyuncak gibi ileri gidiyordu. Arabanın yalnızca sağa dönüş yapabiliyor olmasından kaynaklı kullanışlığının kısıtlandığı gerçeğine rağmen, aracın yönlendirilmesi dişlilerin arasına yerleştirilen bir dizi blok ile programlanabiliyordu.

Görünüşe göre Leonardo, arabasını bir nevi oyuncak olarak görüyordu ancak bu gerçekten de yapılmış olsaydı, kısa sürede kullanışlı uygulamaların gerçekleşmiş olacağını hayal etmek zor değil.