Lüks Magazin Haberleri – Lüks Magazin Dergisi

 
 
 
 
 


Sony PlayStation 3, Xbox 360, Nintedo Wii : Konsol savaşları

0
Eklenme Tarihi: February 19, 2013 TASARIM
ps3

 

Konsol Savaşları

Bilgisayar dünyasında olduğu gibi oyun konsolları da her geçen yıl gelişen teknoloji ile birlikte oyun tutkunlarına daha kaliteli bir oyun tecrübesi ve daha eğlenceli zaman geçirme fırsatı sunuyor. Oyun konsolları, günümüzde sadece oyun oynamak için kullanılan cihazlar olmaktan çıkmış durumdalar. DVD ve hatta Blu-ray oynatabilme özellikleri ve internete bağlanabilmeleri oyun konsollarını tam donanımlı bir eğlence platformuna dönüştürüyor.

Piyasa araştırmaları oyun konsollarının hedef kitlelerini çocuklar ve aileler olarak gösterse de ‘ciddi’ oyun tutkunlarının farklı bir profili olduğu açık. Biz de konsol piyasasının en önemli üç cihazını mercek altına alarak, oyun tutkunu ‘çocuklar’ için hangi ürünün daha uygun olduğu konusunda bir fikir sahibi olmak istedik. PlayStation, Xbox, Wii, sizin seçiminiz hangisi?

Sony PlayStation 3

İşin uzmanlarına göre PlayStation 3, piyasadaki en iyi oyun konsolu. HDMI çıkışı, dahili Wi-Fi, Bluetooth ve iki USB girişi PlayStation 3’ün oyun performansının dışında dikkat çeken özellikleri. Ancak, 160 ve 320 gb versiyonları bulunan PlayStation 3’ü rakiplerinden ayıran en önemlli özelliği Blu-ray oynatabilimesi. Ayrıca, Sony’nin simgeleşmiş oyun konsoluyla ister bilgisayarınıza, ister internete bağlanarak HD kalitede film izleme fırsatınız da bulunuyor.

PlayStation 3, piyasanın en gelişmiş ‘gamepad’lerinden, Sony’s Move kontrol aletiyle bu alanda Wii’nin elinde bulunan liderliği de sarsmış görünüyor. Sony Eye kamera, Move Motion Controller, PlayStation 3’e bağlayabileceğiniz sayısız aksesuardan sadece birkaçı.

PlayStation 3’ün de bazı zayıf noktaları yok değil. PS2 oyunlarını ve Linux sistemini desteklememesi gözmezlikten gelinebilir ama online oyun platformu kesinlikle piyasanın en iyi oyun konsoluna yakışmayacak nitelikte. Her ne kadar rakipleri gibi online oyun platformu için herhangi bir ücret talep etmese de  ( Xbox Live’ı kullanabilmek için yıllık 50 dolar ödemeniz gerekiyor ) hem platformun fazla aktif olmaması, hem de indirebileceğiniz oyun sayısının kısıtlı olması bu özelliğin çekiciliğini ziyadesiyle yitirmesine neden oluyor.

En Önemli Artısı

Muhteşem grafik özellikleri ve Blu-ray oynatabilmesi.

En Önemli Eksisi

PS2 oyunlarını desteklememesi.

 

Xbox 360

Xbox 360, kendisinden önce piyasaya sürülen Xbox’lara göre oldukça gelişmiş bir oyun konsolu. Tüm zamanların en iyi Xbox’ı olarak görülüyor. Zengin oyun arşivi, kusursuz grafiklerinin yanısıra Wi-Fi bağlantısıyla da oyun keyfini farklı bir boyuta taşıyor. Bütük bir fana sahip olması, oyun konsollarının en önemli handikaplarından biri olan aşırı ısınma riskini minimum seviyeye indiriyor. Xbox 360, şık ve parlak tasarımıyla dekoratif olarak da hoş bir görüntüye sahip.

Xbox 360’ın en önemli özelliği, yıllık 50 dolar ödenerek kullanılan, online oyun oynama ve oyun indirme imkanları sunan Xbox Live özelliği. Diğer kullanıcılara bağlanarak online oyun oynamaktan hoşlanan oyun tutkunları için Xbox Live kesinlikle muhteşem bir fırsat.

 

Diğer oyun konsulları gibi Xbox 360’ta da harekete duyarlı kontrol sistemi bulunuyor. Ancak, hareketli oyun oynamak için diğer konsollardaki gibi bir gamepad kullanılmıyor. Microsoft Kitect Sistemi, bir nevi kamera sistemi ile oyuncunun hareketlerini algılıyor. Geliştirilme aşamasında olan bu sistemin ciddi oyuncular için yetersiz kalabileceğini söylememiz gerekiyor.

En Önemli Artısı

Harika HD grafikleri ve gamepad kullanmadan oyun oynanabilmesi.

En Önemli Eksisi

Kitect Sistemi’nin, gürüntülü ortamlarda sesleri algılamakta güçlük çekemesi ve zaman zaman hareketlerin oldukça yavaşlaması.

Nintedo Wii

Wii, çocuklar ve aileler için daha uygun olan bir oyun konsolu olarak görülüyor. Gerçekçilikten biraz uzak grafikleriyle ciddi oyunculara biraz uzak olduğu söylenebilir. Ancak kolay kullanımı, eğlenceli oynanabilirliği Wii’nin aile içi eğlenceler için en uygun seçeneklerden biri olmasını sağlıyor.

Wii’nin kontrol sistemi, piyasaya ilk çıktığı dönemde oldukça eleştirilmişti. Sonradan geliştirilen ve Wii MotionPlus teknolojisine sahip olan Wii Remote Plus gamepad, jiroskopik sensörleriyle maksimum hareket duyarlılığı sunuyor.

Nintendo Wii, çoğunluğu genç oyunseverlere hitap eden geniş bir oyun arşivine sahip. Xbox 360 ve PlayStation 3 ile karşılaştırıldığında hedef kitlesinin daha genç oyunculardan oluştuğu rahatlıkla söylenebilir.

En Önemli Artısı

Ebeveynleri ve hatta ailenin diğer büyüklerini içine çekebilen tam bir aile konsolu. Tennis ve fitness gibi spor oyunları kusursuz bir oyun tecrübesi sunuyor.

En Önemli Eksisi

Grafikleri gerçekçilikten biraz uzak. Ciddi oyun tutkunlarının ilgisini çekmesi çok zor.