Lüks Magazin Haberleri – Lüks Magazin Dergisi

 
 
 
 
 


Tabanlıoğlu Mimarlık : Türkiye’nin Gurur Mimarları

0
Eklenme Tarihi: January 8, 2013 TASARIM
Tabanlioglu Sapphire

Son dönemde, özellikle de Japonya Spor Konseyi’nin ülkenin yeni ulusal stadyumunun tasarımını seçmek için düzenlediği özel yarışmada finale kalan tasarımlarıyla adlarını mimari ile hiçbir alakası olmayan insanlara bile duyurmayı başaran Tabanlıoğlu Mimarlık, kuruluşundan bugüne birçok önemli projeye imza atmış, kazandığı ödüllerle ülkemizin adını dünya çapında duyuran bir şirket.

İçinde bulunduğumuz 2012 yılı, Tabanlıoğlu Mimarlık için tam bir başarı yılı olarak devam ediyor. Singapur’da bu yıl beşincisi gerçekleşen ve dünyanın etkin mesleki zirveler arasında yer alan Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) “Bodrum Uluslararası Havalimanı” projesi ile Türk mimarlığını zirveye taşıdı. 5 ayrı proje ile 6 dalda finale kalan Tabanlıoğlu Mimarlık, ulaşım kategorisinde “Bodrum Uluslararası Havalimanı” projesiyle birinciliğe layık görüldü. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın ortaklarından Murat Tabanlıoğlu’nun da bu önemli organizasyonda 2010 yılından bu yana jüri üyesi olarak davet edildiğini eklememiz gerekiyor.

Gayrimenkul alanında uluslararası yatırımcıları ve mimarları bir araya getiren en önemli buluşma olan Cityscape Global 2012’de de  Tabanlıoğlu Mimarlık ve Türkiye fırtınası esti. Tabanlıoğlu Mimarlık, Türkiye’nin ‘Onur Ülkesi’ olarak katıldığı organizasyonda yarattığı güçlü rüzgarı, aldığı ödül ile taçlandırdı. Tabanlıoğlu Mimarlık, Astana Medya Merkezi projesi ile Cityscape Global 2012 Mimarlık Ödülleri’nde “Uygulanmış Kamu&Kültür Projesi” dalında büyük ödüle layık görüldü. Yarışma finallerinde, “Astana Medya Merkezi” ve “Tripoli Kongre Merkezi” projeleri ile “Uygulanmış Kamu & Kültür Projesi” dalında 3 adaylıktan ikisine sahip olan Tabanlıoğlu Mimarlık, “Asmacatı Alışveriş ve Buluşma Noktası” ile de “Uygulanmış En İyi Ticari Yapı” dalında aday gösterildi.

Tabanlıoğlu Mimarlık, Cityscape Global Mimarlık Ödülleri’nde geçmiş yıllarda da; “İstanbul Modern”, “Galataport”, “Kanyon”, “DMC Ankara”, “Levent Loft”, “Zorlu Center”, “Tripoli Kongre Merkezi” ve “Dubrovnik Libertas Otel” projeleri ile birçok farklı dalda büyük ödüllere layık görülmüştü. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda birçok başarısıyla ödüle uzanan Tabanlıoğlu Mimarlık, 2011 yılında da Loft Bahçe projesi ile dünyanın en prestijli değerlendirmelerinden biri olan Uluslararası RIBA Mimarlık Ödülü’nü alarak, mimarlık dünyasının odağına yerleşmişti.

Şirket hayatının ilk dönemini, 1956-1990, Dr. Hayati Tabanlıoğlu yönetiminde Türkiye’de önemli devlet projelerini gerçekleştiren Tabanlıoğlu Mimarlık, bu dönemde, Erzurum Atatürk Üniversitesi ( 1958-1970), İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (1956-1977), İstanbul Atatürk Havalimanı (1969-1984) ve ülkenin ilk alışveriş merkezi olan Galleria Alışveriş Merkezi (1986) gibi çeşitli öncü projelere imza attı. İkinci dönemde firmanın faaliyet alanı ve portfolyosu zenginleşerek, 1990 yılından itibaren danışmanlık, planlama, mimarlık, iç mimari ile mühendislik ve restorasyon gibi ilgili dallarının koordinasyonu konularında uluslararası hizmet sunmaya başladı. Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu ve eşi Melkan Gürsel Tabanlıoğlu yine bu dönemde  şirkete katıldı.

Ülkemizin ismini dünyanın en prestijli organizasyonlarında, kusursuz projeleri ile duyurmaya devam eden ve Türkiye’nin ISO 9001 belgeli ilk mimari şirketi olan Tabanlıoğlu Mimarlık’a biz de Noble and Royal ailesi olarak teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Tabanlıoğlu Mimarlığın Bazı Önemli Projeleri:

İstanbul Sapphire (2011)

Marmara Forum AVM ve Ofis Kompleksi (2010)

Loft Bahçe (2010)

Trablus Kongre Merkezi (2010)

Astana Arena (2009)

Doğan Medya Merkezi (DMC) (2007)

Premium Rixos Otel (2004)

İstanbul Modern (2004)

Doğan TV Center (CNN Türk – Kanal D) (2002)

EXPO 2000 Hannover, Türkiye Pavyonu (2000)

Bükreş Alışveriş Merkezi (1998)

Doğan Medya Center (1998)

Bükreş Kültür ve Ticaret Merkezi (1998)

Tahran Alışveriş, İş Merkezi ve Otel Kompleksi(1995)

Doğan Printing Center (1995)

Aktau Sanatoryum (1994)

Holiday Inn Oteli (1986)

Galleria Alışveriş Merkezi ( Ataköy Turizm Kompleksi) (1986)

Uluslararası İstanbul Atatürk Havalimanı(1984)

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) (1977)

Erzurum Atatürk Üniversitesi (1970)

Koç Holding Genel Yönetim Binası (1967)